Amos Antik Kenti Gezi Rehberi

Antik kentler bize geçmişten çok fazla bilgi vermekte ve geçmişe giderek o anları yüreğimizde, ruhumuzda hissetmemizi sağlamaktadır. Özellikle Anadolu antik kentler bakımından çok zengin bir topraktır. Bunun nedeni ise dünya tarihinin başlangıcından bu yana verimli topraklara sahip olması, 3 tarafının denizlerle çevrili olması birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasını sağlamıştır. Bu da Anadolu toprakları üzerinde kurulan her uygarlığın bir iz bırakmasını sağlamıştır. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyıları deniz, sahil şehirleri olmasından dolayı Anadolu’nun en uygar topluluklarına ev sahipliği yapmışlardır. Bu yazı da antik kentlerden biri olan Amos Antik Kenti hakkında bilgiler vereceğiz. Yolunuz düşerse Amos Antik Kentini ziyaret etmeniz size önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Amos Antik Kenti

Milattan önce ikinci yüz yıldan bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin edilen Amos Antik Kenti’nde kalıntılara pek fazla rastlanamamaktadır. Sahip olmuş olduğu eğimli yollara ve yükselen bir tepeye sahiptir. Günümüze kadar gelen sağlam kalmış 3 antik tiyatroya sahip olan Amos Antik Kenti sur, kule ve idari bir merkeze sahiptir. Antik Çağlarda Rodos’un en önemli kentlerinden biri olarak bilinen Amos Antik Kenti’nde 1948 yılında Prof. Dr. George Ewart Bean 4 farklı anıt şeklinde milattan önce 2. Yüzyıla ait olduğu düşünülen 4 tane kira sözleşmesi bulmuştur. Amos Antik Kenti’ni görmek isteyen bireyler bu antik kenti gezmek için herhangi bir ücret ödemek zorunda değillerdir.

Amos Antik Kenti Nerededir?

Neredeyse iki bin iki yüz (2 200 ) yıllık bir geçmişe sahi olan Amos Antik Kenti Turunç Mahallesi Kumlubük taraflarında bulunmaktadır. Burası Marmaris’e bağlı bir yerdir. Bilindiği üzere Marmaris Muğla’nın en gözde tatil beldelerinden biridir. Helenistik döneme ait olan bir antik tiyatroya sahip olan bu antik kent her sene binlerce turistin ilgi odağıdır.

Amos Antik Kente Nasıl Gidilir?

Bir tepe üzerine kurulmuş olan bu antik kente gitmek oldukça kolaydır. Marmaris’e uzaklığı 24 km olan Kumlubük’e gelmek oldukça rahattır. Ortalama olarak neredeyse en fazla yarım saatinizi alacak bu mesafede yolculuğunuz oldukça kolay geçecektir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019