Antalya Müzesi Gezi Rehberi

Her yıl yerli yabancı pek çok turistin akınına uğrayan Antalya tabii güzellikleri bünyesinde barındırdığı gibi pek çok tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanan Antalya'da pek çok medeniyet hüküm sürmüştür. Bu medeniyetlerden günümüze kadar ulaşan eserler Antalya Müzesi'nde sergilenmekte ve her yıl yüz binlerce turistin ilgisine mazhar olmaktadır.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi'nin tarihi 1922’lere dayanmaktadır. O yıllarda öğretmenlik yapan Süleyman Fikri Erten Birinci Dünya Savaşı sırasındaki yağmalamalardan tarihi eserlerin kurtarılması için müze çalışmalarını başlatır. İlk önce Kaleiçi'nde Alaaddin Camii'nde muhafaza edilen eserler daha sonra Yivli Camiine taşınır. 1972 yılında bugünkü Antalya Müzesi oluşturulur ve 30 bin metrekarelik alanı ile ülkemizin en büyük müzelerinden birisi olma özelliğini taşır.

Ayrıca Antalya Müzesi'nin en dikkat çekici taraflarından birisi heykel ve çeşitli tarihi eserlerin açık hava galerilerinde sergilenmesidir. Özellikle Antalya Müzesi'nin içerisinde oluşturulmuş olan bahçedeki tarihi eserler otantik bir hava meydana getirmektedir.

Antalya Müzesi bir uygarlık tarihi müzesi sayılabilir. Zira Anadolu uygarlıklarının geçmişine ışık tutmakta olan pek çok tarihi eser Antalya Müzesi'nin bünyesinde yer almaktadır. Sadece Antalya bölgesinde hüküm sürmüş olan Likya geçmiş medeniyetlerinden günümüze kadar ulaşmış olan bütün eserleri Antalya Müzesi'nde inceleyebilirsiniz.

Oldukça geniş envanter kayıtlarının bulunduğu Antalya Müzesi'nde 14000 üstünde arkeolojik eser bulunmaktadır. Ayrıca geçmiş medeniyetlere ait 30000 üstünde sikkenin sergilendiği müzede 6700 etnografya eserine de yer verilmektedir. Bununla beraber müzenin içerisinde her geçen gün kazılarla beraber yeni ortaya çıkartılan eserler de sergilenmeye devam edilmektedir.

Antalya Müzesi Aspendos ören yeri, Olympos ören yeri, Termessos ören yeri, Karain Mağarası gibi ören yerlerinin kazılarında elde edilen eserleri sergilemeye devam etmektedir.

Antalya Müzesi Nerededir?

Antalya Müzesi hemen şehir merkezinde yer almaktadır. Eğitim Araştırma Hastanesi'nin arka tarafında bulunmakta olan Antalya Müzesi Konyaaltı Plajı tarafında hemen üst kesimde ziyaretçilerini beklemektedir.

Antalya Müzesi'ne Nasıl Gidilir?

Her yıl yüz binlerce turistin akınına uğramış olan Antalya Müzesi Antalya şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Kendi aracınız varsa birkaç dakika içerisinde erişim sağlayabilirsiniz. Müzenin otoparkı müze ziyaretçileri için de kullandırılmaktadır. Ayrıca şehir merkezinden kalkan bütün dolmuşlar Konyaaltı yönüne gittiğinde sizi Antalya Müzesi'ne götürebilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019