Araxa Antik Kenti Gezi Rehberi

Muğla Fethiye’nin önemli tarihi yapılarından biri olan Araxa Antik Kenti görülmeye değer güzellikleri ile Fethiye’ye gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle su kaynakları hakkındaki hikâyeleri ünlü olan bu kenti gördüğünüz zaman büyüleneceğinize eminiz. Bizans hikâyelerine konu olan kentin içerisinde yer alan hamamlar, su kanalları, Rampart kalıntıları bulunmaktadır.

Araxa Antik Kenti

Muğla Fethiye’ye gidenlerin merak ettikleri ve görmek istedikleri yerlerden biridir Araxa Antik Kenti. Tarihi kalıntıları ve hikâyeleri ile duyanları büyülemiş ve bu nedenle de yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekmiştir. Bu antik kent özellikle içerisinde yer alan antik Xanthos deresi ile ünlenmiştir. Özellikle de Bizans hikâyelerine konu olan bu derenin saf suyu aslında doğal kaynak olmaktadır. Kente su getirebilmek için açılan su kanalları da yine ziyaretçileri büyülemektedir. Kentin içerisinde kalıntılar, hamamlar, su kanalları vardır. Bu kente ayak basmak ve gezmek çok başka bir keyif olmaktadır. İçerisinde ev kalıntılarını görebilirsiniz. Lyian evlerinin yer aldığı bu kent hakkında en dikkat çeken hikâye ise halkının düşmana teslim olmamak için toplu bir şekilde intihar ettiğidir. Kentin içerisinde Likya mezarlarını ve Orthagoras’a ait bir mezar bulunmaktadır. Kentten günümüze Bizans’a ait su kanallarının izleri, sur kalıntıları, hamam kalıntıları kalmıştır.  1988 senesinde UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınmıştır. Burada yerleşmiş olan her uygarlık bir kalıntı bıraktığından dolayı tarihe ışık tutmaktadır.

Araxa Antik Kenti Nerededir?

Araxa Antik Kenti Muğla Fethiye’ye 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Kenti gezmek isteyenlerin Ören Köyü tabelalarını takip etmesi yeterlidir. Kentin kuruluş yeri tam olarak antik Xanthos deresinin çıktığı yerdir. Kuruluş yeri bakımından kentini dış etkilerden korumuştur. Dağları kendine sur olarak kullanan kent, dış etkilere de karşı da kendinin korumak için duvarlarla çevrilmiştir, Xanthos vadisinde yer almaktadır.

Araxa Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Fethiye’ye 40 kmlik bir mesafede bulunan Araxa Antik Kenti için Ören Köyü tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Ören Köyü tabelalarının ardından karşınıza Araxa Antik Kenti tabelası çıkacak ve kente varmış olacaksınız.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019