Arykanda Ören Yeri Gezi Rehberi

Arykanda Ören Yeri geçmişte, 1838 senesinde İngiliz bir araştırmacı olan Charles Fellow isimli araştırmacı tarafından keşfedilmiş ve tarihin sayfaları arasına girmiştir. Araştırmacı bu yeri sikkeler ve mezar anıtları üzerine yapmış olduğu araştırmalar neticesinde keşfetmiştir. Bu beldeye ait en eski buluntular milattan önce 5. Yüzyıldan beri yaşamın bu beldede olduğunu kanıtlar niteliktedir. Belde ormanlık ve kayalık bir bölgenin hemen arkasına gizlenmiş olup sanki özellikle saklanmış ve insanlar tarafından bozulmaya uğramaması için inşa edilmiş bir böğle izlenimi oluşturmaktadır. Antalya içerisinde bulunan bu tarihi yeri siz de muhakkak Antalya seyahatinizde ziyaret etmeli bu tarihi doku hakkında daha detaylı bilgi edinmelisiniz.

Arykanda Ören Yeri

Akdeniz bölgesinde Antalya ilimiz içerisinde yer alan Arykanda ören beldesi bir antik şehir özelliği taşımaktadır. Belde içerisinde bir şehrin sahip olması gereken her türlü yaşamı kolaylaştıracak yapı düşünülmüş ve inşa edilmiştir. Bu yapılardan en çok göze çarpanları: Gözetleme kuleler, ticaret bölgeleri, Bizans dönemine ait özellikleri taşıyan evler, tiyatrolar, su depolamak üzere inşa edilen sarnıçlar, şaraphaneler, hamamlar ve mezarlar olarak gösterilebilir. Siz de Antalya ziyaretinizde muhakkak bu tarihi mekanı ziyaret etmeli, oldukça eski ve köklü bir tarihe sahip olan bu belde sayesinde geçmiş medeniyetlerin kültürleri hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Arykanda Ören Yeri Nerededir?

Arykanda ören yeri coğrafi olarak Antalya ilinin Fenike ilçesinde bulunan tarihi bir yapıdır. Tarihin oldukça eski dönemlerinden olan milattan önce beşinci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen bir beldeye verilen isimdir. Belde sahip olduğu farklı kültürlere ait yapıları sayesinde büyük dikkat çekmekte ve turistlerin ilgi odağı haline gelmektedir.

Arykanda Ören Yerine Nasıl Gidilir?

Arykanda Ören yerine ulaşım yapılan yatırımlar sayesinde oldukça kolay bir hal almıştır. Fenike ilçesinde bulunan Arykanda ören yerine ister şahsi otomobiliniz ile isterseniz ise seferler ile ulaşabilirsiniz. Bölge elmalı-fenike otobanın tam orta kısmında yer almaktadır. Fenike ilçesinin arif köyüne bağlı olan Aykırçay mahallesinin oldukça yakınlarında konuşlanmıştır. Belde ağaçların ve kayaların tam bitim noktasına sanki özellikle gizlenmek için kurulmuş bir beldedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019