Adaboğazı Gezi Rehberi

Ülkemizin zengin doğal güzelliklerine sahip olma bakımından önde gelen noktalarından biri olan Bodrum, koyları ve denizi ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Bodrum’a gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden biri de Adaboğazı ya da yaygın olarak bilinen adı ile Akvaryum Koyu.

Adaboğazı

Adaboğazı, sakin ve huzurlu denizi ve nefis doğası ile ziyaret ettiğinize pişman olmayacağınız noktalardan biri. Sükûneti seviyorsanız burada tatil yapmak size iyi gelecek. Bölgeyi daha yakından tanımak isterseniz tekne turlarını değerlendirebilirsiniz. Bu noktada denizin sığ ve kumlu olması dolayısıyla tatilde yüzmek isteyenler için de güzel bir alternatif oluşturuyor. Koyun berrak ve temiz denizi birçok canlıya da ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda balık, kalamar ve ahtapot bulunan koya deniz canlılarını avlamak için de gelebilirsiniz.

Adaboğazı Nerededir?

Bodrum’un nadide koylarından Adaboğazı, Bitez’le Gümbet arasındadır. Koyu gezmenin en kolay yolu tekne turlarına katılmaktır. Turgutreis’ten düzenlenen ve Akyarlar-Bağla-Karaincir rotasını kullanan tekneler Akvaryum Koyu da denen Adaboğazına uğramaktadır. Bu noktada, Gümbet’in batısındaki küçük koylar cam göbeği renginde müthiş bir deniz oluşmasını sağlamaktadır. Adaboğazının hemn yanında Küçük Akvaryum Koyu adı verilen bir girinti bulunuyor. Koyun karşısında ise ördek ve kazların yaşadığı İç Ada yer alıyor.

Adaboğazı’na Nasıl Gidilir?

Adaboğazına ulaşmanın en kolay yolu tekne kullanmaktır. Bodrum’da düzenlenen günübirlik turlarda Adaboğazı mutlaka yer alıyor. Bununla birlikte karayolunu kullanarak da koyu görme şansınız bulunmaktadır. Bodrum Bitez’deki Gümbet’e kadar aracınızla gelme olanağınız bulunmaktadır. Aracınızı Gümbet’e park ederek koya kadar yürümeniz gerekecek. Aracınızla gidebileceğiniz nihai noktadan itibaren koya ulaşmak için yürümeniz gereken yol 2-3 kilometre. Sırttan gitmeyi tercih ederseniz 2 km, kıyıdan gitmeyi tercih ederseniz 3 km yürüme yolunuz olacak. Yol boyunca levhalarla yönlendirme yapılmış olduğu için yolda kaybolma endişesi taşımaksızın koya kadar yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Adaboğazına varana kadar küçük koylarla karşılaşarak yürüyüş rotanızı tamamlayacaksınız. Bununla birlikte göz önüne almanız gereken en önemli konu yolun oldukça taşlı olması. Bu nedenle uzun ve zorlu yolda yürümeye uygun ayakkabı seçin ve yanınıza su alın.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019