Alaçatı Gezi Rehberi, Alaçatı Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en önemli tatil bölgelerinden biri olan Bodrum, sahip olduğu eşsiz deniz güzelliği ve tarihi değerleri ile birlikte Avrupalı turistler tarafından ve yerli turistler en çok tercih edilen adreslerden biri olmaktadır. Bodrum'da önemli mahallelerden biri olan Akyarlar Mahallesi özellikle sportif aktivitelerde turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri olmaktadır.

Akyarlar

Bodrum'a ulaşan insanların ilk olarak sörf etkinliği gerçekleştirmek için tercih ettikleri Akyarlar, dikkat çekici bir noktada bulunmaktadır. Osmanlı ormanlarının yamaçlarında yollardan geçerek ulaşılan eski bir balıkçı mahallesi konumundaki Akyarlar, sahil evlerinden da anlaşılacağı gibi eski bir Rum beldesini temsil etmektedir. Çok yakın bir geçmişte balıkçılıkla geçinen bu bölgede küçük bir liman ile birlikte birçok tekne yer alırken bugün özellikle sörf noktasında insanların çok yoğun bir şekilde tercih ettiği tatil bölgelerinden biri görülmektedir.

Bugün Akyarlar'da çok kısa bir mesafede bulunan İstanköy adasında yaşayan Rumlar, bölgede balıkçılığı bırakarak adaya yerleşim sağlamış ve eskiden balıkçı teknelerine yer aldığı bölgede bugün tur tekneleri yer alarak ilçede önemli bir turizm katkısı sağlamışlardır. Halen kendine has atmosferini koruyan Akyarlar’da eşsiz bir tarihi güzelliği, deniz manzarasına ve spor imkanlarına ulaşabilirsiniz. Küçük pansiyon ve restoranları ile birlikte keyifli bir tatil imkanı sağlayan Akyarlar bölgesinde Akdeniz ikliminin etkisini görebilir ve balık lokantalarında eşsiz balık lezzeti ile birlikte pide ve çiğ börek lezzetine ulaşabilirsiniz.

Akyarlar Nerededir?

Bodrum'un bir mahallesi olarak Akyarlar, daha önceden bir köy konumundayken 2012 yılında Muğla'nın Büyükşehir olmasıyla birlikte Bodrum'a bağlanmış bir mahalleye dönüştürülmüştür. Karaincir Bölgesi'ni geçtikten sonra ormanlık alanlardan tarihi Rum kilisesini geçerek ve Aspat Tepesi’ni geçerek Akyarlara varabilirsiniz.

Akyarlar’a Nasıl Gidilir?

Bodrum üzerinden veya direkt olarak Muğla üzerinden Akyarlar’a ulaşabilmek için öncelikle şahsi araç ile birlikte veya toplu taşıma araçları ile ulaşım tercih etmeniz gerekir. Akyarlar, Bodrum’a 21 kilometre, Turgutreis’e 8 kilometre mesafede bulunurken hava yoluyla ulaşmak isteyenler Milas Bodrum Havalimanı’ndan ise 58 kilometre mesafe ile Akyarlar’a ulaşabilir. Bodrum Üzerinden tek vasıtayla Akyarlar bölgesine ulaşma imkanı bulunmaktadır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019