Alanya Kalesi Gezi Rehberi

Alanya özellikle yaz aylarında tatilciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Antalya’nın Alanya ilçesinde tarihi geziler yapmak isteyenler tarafından her mevsim Alanya Kalesi ziyaret edilmektedir. Sizler de Alanya’yı merak ediyorsanız Alanya Kalesi’ni seyahat listenize ekleyebilirsiniz. Kale adeta bütünleşen anıtsal yapılardan oluşmaktadır. Eşsiz Selçuklu sanatını görebileceğiniz Alanya Kalesi muhteşem görüntüsüyle sizleri büyüleyecek.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi tarih boyunca bir yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Anadolu’nun en önemli kalelerinden biri olan Alanya Kalesi günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. 6,5 km sur uzunluğuna sahip olan kale 10 burç, 400 sarnıcı ve yazıtlı kapılarıyla bilinmektedir. Açık hava müzesi görünümüne sahip kale Selçuklu sanatını oldukça iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Helenistik Dönem’e inen tarihe sahip yapı bugün oldukça ilgi görmektedir. Kalenin ortasında yonca yaprağı plana sahip Bizans kilisesi bulunmaktadır. Alaaddin Keykubat döneminde eklenmiş olan sekizgen planlı Kızılkule Selçuklu sanatının eşsiz örneklerini ortaya koymakta ve günümüzde adeta simge geline gelmektedir. Antikçağ’a ait devşirme malzemeler kalenin yapımında kullanılmıştır. Gözetleme pencereleri, mangallar, kaynar su ve zift dökmek için peçeli delikler hala görülebilmektedir. Selçuklu Mimarisi için oldukça büyük öneme sahip Alanya Kalesi içindeki tersane Selçukluların denizle ilk buluşmasını simgelemektedir. Alaaddin Keykubat’a verilen “iki denizin unvanı” giriş kapısında rozetlerle süslü yazıtta bulunmaktadır.

Alanya Kalesi Nerededir?

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Alanya Kalesi bölgenin çok önemli bir simgesidir. Hisariçi Mahallesi’nde kaleye ulaşabilirsiniz. Son zamanlarda oldukça ilgi gören bu kaleyi sizler de ziyaret ederek tarihe eşlik edebilirsiniz. Antik çağlara ait mimari parçalar görmek istiyorsanız Antalya’ya en kısa zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Son zamanlarda bölgede arkeolojik çalışmaların artması nedeniyle sizler de ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alanya Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Alanya Kalesi’ni saat 08:00 ile 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz ve kış dönemine göre kapanış saatleri değişim gösterebilmektedir. Her gün açık olan ve giriş ücreti bulunan kaleyi müzekartınızla sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Antalya Alanya’ya geldikten sonra kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Alanya’ya giden otobüsler bulunmaktadır. Oradan da dilerseniz taksi dilerseniz dolmuş dilerseniz de yürüyerek kaleye ulaşmanız mümkün.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019