Alanya Müzesi Gezi Rehberi

Oldukça eski medeniyetlerin yaşadığı ve birçok uygarlığın yaşamlarını sürdürdüğü bir bölge alan Akdeniz Bölgesinde birçok tarihi esere ve antik kent kalıntısına rastlamak mümkündür. Bölge genel olarak yaz aylarında tatil için tercih edilse de burada özellikle yapılacak olan geziler ve seyahatlerde müze ve ören yerlerinin gezilmesi de istenmektedir. Bu konuda Alanya Müzesi gezilmesi gereken önemli adreslerden birisidir.

Alanya Müzesi

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan ve içerisinde birçok tarihi eser ile kalıntının bulunabildiği müze ilk olarak 1967 yılında inşa edilmiştir. Bu dönemden önce başlayan arkeolojik çalışmalar ile bölgede ve yakın çevresinde birçok tarihi alan keşfedilmiş ve eserler ortaya çıkartılmıştır. Oldukça eski bir tarihi bulunan bölgede çok sayıda medeniyetin kentlerine ulaşmak mümkündür.

Yapılan bu arkeolojik çalışmalar ile ortaya çıkartılan eserlerinin sayısının giderek artması ile bir müzeye gerek duyulmuş ve Alanya Müzesi bu şekilde inşa edilmiştir. Bu tarihten sonra da içerisinde bölgenin en önemli tarihi eserlerinin konulması ve ziyaret açılması sağlanmıştır.

2012 yılında tamamen yenilenen müze günümüzde yaz döneminde 19.00, kış döneminde ise 17.00 saatlerine kadar ziyarete açıktır. Bu bölgeye tatil için gelen veya seyahat amacı ile gelen kişilerin vaktini en güzel değerlenmesi için bu müzenin ziyareti tavsiye edilmektedir. Özellikle müze gezmeyi seven kişilerin asla kaçırmaması gereken bir müze olmaktadır.

Alanya Müzesi Nerededir?

167 yılında inşa edilen ve 2012 yılında tamamen yenilenen müze Antalya’nın Alanya İlçesinde bulunmaktadır. İlçenin merkezi sayılacak bir bölgesinde bulunan müzeye Alanya merkezinden kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Tam olarak Alanya Saray mahallesinde bulunan müze İsmet Hancı Caddesi üzerinde ve 2 numarada yer almaktadır.

Alanya Müzesine Nasıl Gidilir?

Özellikle tatil veya gezi ile farklı amaçlar ile gelinen Antalya’dan Alanya’ya ulaşmak gerekmektedir. Alanya şehir merkezinde bulunan müzeye ulaşmak için Antalya ile Alanya arasında olan 130 km yol gidilmelidir. Bu aracınız veya toplu taşımanın kullanılması ile gidilebilmektedir. Alanya’ya ulaşılmasından sonra istenirse aracınız ile istenirse toplu taşıma kısa sürede ve kolay şekilde Alanya Müzesine gidilip ziyaret edilebilmektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019