Alara Kalesi Gezi Rehberi

Antalya’ya eğer turistik amaçlı bir seyahat düzenlemekte iseniz, mevsim ne olursa olsun Antalya’nın denizi ve sahili dışındaki diğer doğal ve tarihi güzelliklerini de muhakkak ziyaret etmeli, o güzelliklerin tadına varmadan Antalya’dan geri dönmemelisiniz. Antalya sahip olduğu farklı kültürel ve tarihi yapıtlar ile de oldukça önemli bir turistik mekandır. Alara kalesi, Alanya ilçesi içerisinde bulunan turistik ve tarihi yerlerin başında gelmektedir. Alanya kalesi gibi ünlü olmayan Alara kalesi de tarihi anlamda oldukça önemli bir yapıttır. Beldenin bilinmemesinin sebebi iki dağın arasında kalması neticesi ile çoğu insan tarafından fark edilmeyişidir. Ancak Alara kalesi Selçuklu devleti zamanından günümüze başarı ile gelmeyi başarmış tarihi bir kaledir.

Alara Kalesi

Alara kalesi oldukça eski dönemlerden beri birçok medeniyetin yaşamış olduğu topraklar üzerine kurulmuş bir kaledir. Kalenin o topraklar üzerine inşa edilmesi ise Selçuklu devleti hükümdarı Aladdin Keykubat tarafından emri verilmiş bir işlemdir. Selçuklu devleti döneminde inşa edilen kale günümüze kadar başarı ile gelmiştir. Kalenin eski dönemlerdeki en büyük işlevi kervan yolu üzerinde bulunması sebebi ile oradan geçen kervanları koruması idi. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Alara Hanı’nda konaklayan kervanlar bu kale sayesinde güvenli bir şekilde yolculuklarına devam edebilmekte idi. Birçok farklı medeniyetin tarih içerisinde etkisini bırakmış olduğu Alara kalesi tarih severler ve Antalya seyahatine çıkmak isteyen bireyler tarafından kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yapılardan bir tanesidir.

Alara Kalesi Nerededir

Alara kalesi Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya ilimizin Alanya ilçesinde yer almaktadır. Konum olarak iki büyük dağın arasında yer alan Alara kalesi gerek doğal bir görüntüsü gerek ise tarihi yapısı ile görülmek için mükemmel bir yer özelliği taşımaktadır.

Alara Kalesine Nasıl Gidilir

Alara kalesine ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezlerinden seferler düzenlenmekte, bu seferlerden bir tanesine katılarak kolaylıkla kaleye ulaşabilirsiniz. Ya da şahsi aracınız ile Alanya ilçe merkezine 28 km uzaklıkta bulunan kaleye kendi imkanlarınızla da varabilirsiniz. Kale eski Alanya-Konya otobanından yaklaşım 7 kilometre kadar içeride konuşlanmıştır. Siz de şahsi aracınız ya da düzenlenen seferler sayesinde kolaylıkla kaleye ulaşabilir, seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019