Antiphellos Antik Kenti Gezi Rehberi

Anadolu medeniyetlerinde Likyalıların en önemli yerleşimlerinden biri olan Kaş ilçesi sınırlarında birçok farklı antik kent günümüze kadar ulaşan yapılarıyla önemli bir tarihi değer oluşturmaktadır. Anadolu'da eski medeniyetlerden günümüze kadar ulaşmış antik kentler arasında yer alan Antiphellos Antik Kenti de bu yapılardan biri olarak Likya dönemindeki en önemli şehirlerden birini oluşturmaktadır.

Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti, Kaş ilçesi sınırlarındaki Likya dönemi kentlerinden en önemlilerinden birisidir. Bazı kaynaklarda Nisa bazı kaynaklarda ise Meryemlik olarak geçen bu kent, daha önceki dönemlerde bulunmuş yazıtlardan anlaşıldığı üzere Kaş’ın altındaki kent olarak bilinmektedir. Eski zamanlarda çok küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen daha sonraki dönemlerde gelişerek daha ön plana çıkmış ve Roma döneminde ticari anlamda liman şehri olarak da tercih edilmiş bir bölgedir.

Şehir kalıntılarından günümüze kadar ulaşılan antik surlar, akropol yapısı, denize bakan muhteşem manzaralı antik tiyatro ve Kaş ilçesinde yer alan Kral Lahti gibi kalıntılar günümüzde halen ziyaret edilebilir değerdedir. Antik kent, Antalya'nın Kaş ilçesinin en güzel manzaralarından birine sahip olarak inşa edilmiş ve bu yerleşim yeri üzerine kurulan Kaş ilçesi antik kent sınırlarında kalan bazı yapıları hala bünyesinde barındıran bir özelliğe sahiptir. İlçe sınırları içinde yer alan Antiphellos Antik Kenti kalıntılarında; lahitler, mezar yapıları ve kent surları koruma altında bulunan tarihi yapılardır.

Antiphellos Antik Kenti Nerededir?

Günümüzde Antalya'nın Kaş ilçesi olarak bilinen bölge aslında tarihi dokümanlarda Antiphellos Antik Kenti olarak bilinmektedir. Kaş ilçesi, Antiphellos Antik Kenti üzerinde kurulmuş ve antik kent içerisindeki bazı yapıları hala bölgesinde barındırmakla birlikte denizden çok yüksek bir alanda yer alan ilçe kısmen kentin dışında da yer almaktadır.

Antiphellos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Antiphellos Antik Kenti’ne ulaşmak için Kaş’a dağılmış durumda bulunan birçok farklı yapı ile birlikte tiyatro yapısını ziyaret edebilirsiniz. Özellikle antik tiyatroya Kaş merkezinden batıya doğru ilerleyerek limanı geçip daha sonra Çukurbağ Yarımadası'nda Necip Bey Caddesini takip ederek ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde çeşitli tapınaklar ile kaya mezarlarını ziyaret ettikten sonra sağ tarafta Antiphellos tiyatrosunu ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019