Aperlai Antik Kenti Gezi Rehberi

Özellikle yaz tatilleri için tercih edilen Antalya’nın Kaş bölgesi tarihi alanları ile de çok önemli bir bölgedir. Bölgede birçok antik kent ve tarihi yapı bulunmaktadır. Birçok kişi tatilinde buraların gezilmesini istemektedir. Ayrıca antik kent ve tarihi alanların gezilmesini seven kişilerde gezi programı içerisinde bu alanları almakta ve özellikle Aperlai Antik Kenti gezisi yapmaktadır.

Aperlai Antik Kenti

Kaş bölgesinde yer alan Sıçak Yarımadası üzerinde bulunan Aperlai Antik Kenti Likya dönemine ait bir kenttir. MÖ. 5 yüzyıl içerisinde yapılan ve yaşamın olduğu bu kentin kalıntıların karada ve denizde bulunmaktadır. Bir sahil kenti olarak oldukça güzel mimarisi ve eserleri ile görülmesi gereken yerlerden birisi olmaktadır.

Antik kentleri ve tarihi alanları gezmekten keyif alan ve bu alanların atmosferi ile zaman geçirip o dönemin eserlerini incelemeyi seven kişiler için Aperlai Antik Kenti oldukça güzel bir olanak sunmaktadır. Özellikle Likya dönemine ait olan bu kent zamanında oldukça güzel ve önemli bir kent olduğunu eserleri ile göstermektedir.

Güzel bir tatil geçirirken tarihi alanların görülmesi ve keşfedilmesi konusunda istekli olan kişiler için Kaş bölgesinde birçok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatiflerden birisi de Aperlai Antik Kenti olmaktadır. Burası sunduğu tarihi eserler ve bulunduğu konum ile oldukça güzeldir. Deniz kenarında bulunan bölge çok güzel bir doğaya da sahiptir. Güzel bir doğa gezisi yaparak tarihi antik kentin keşfedilmesi bu şekilde mümkün olacaktır.

Aperlai Antik Kenti Nerededir?

Antalya’nın Kaş bölgesi ile Kekova bölgesi arasında bulunan Sıçak Yarımadası Aperlai Antik Kenti bulunduğu bölge olmaktadır. Sıçak Yarımadası üzerinden bu bölgeye genel olarak deniz yolu ile ulaşım daha fazla tercih edilmektedir. Oldukça güzel bir doğası bulunan bölgede harika bir doğa gezisi yapılabilmekte ve bu antik kentin keşfedilmesi de sağlanabilmektedir.

Aperlai Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Sıçak Yarımadasında bulunan Aperlai Antik Kenti’ne ulaşmak için Kaş ve Üçağız iskelelerinden deniz yolu ile kolay bir ulaşım sağlanabilmektedir. Kara yolu ile Kaş Sıçak Yarımadası 64 km mesafede bulunmaktadır. Bu mesafe toplu taşıma ile veya aracınız ile gidilebilen bir mesafedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019