Apollon Tapınağı Gezi Rehberi

Antik çağların inanç temelinde daha çok mistik öyküler ve kehanetler yer almaktadır. Nesilden nesile aktarılarak bir kısmı günümüze kadar ulaşan kehanetler bugünün insanı için bir anlam ifade etmese de antik çağda bu tür bilgilere sahip olmak temel değer olarak kabul edilmekteydi. Antik çağın mistik havasını en güzel hissedebileceğiniz mekânlardan biri de görkemli sütunları ile Apollon Tapınağı.

Apollon Tapınağı

Antik çağ insanı tarafından Apollon tarafından insanoğluna kehanette bulunma gücü verildiğine inanılıyordu. Efsaneye göre Apollon'un kehanet sırlarını öğrettiği bir çoban olan Brankhos tarafından yaptırılmış olan ve Apollon’a adanan tapınak, ikiz kardeş anlamındaki Didyma adı ile de bilinmektedir. Bu adın kaynağı ise Tanrıça Artemis ile Apollonun ikiz olmasıdır. Tapınağa hayranlık duyulmasının sebepleri arasında, benzersiz planla ve devasa boyutlarda tasarlanmış olan bu yapının çok iyi korunması da yer almaktadır. Hellenistik dönemin eseri olan bu tapınak, 3 ana kısımdan meydana gelmektedir. Tapınağın girişindeki görkemli sütunların uzunluğu 22 metredir. Aktif olarak kullanıldığı dönemde bir bilicilik merkezi olarak hizmet vermiş olan Tapınağın en farklı özelliklerinden bir tanesi de yapının çeşitli noktalarında yer alan basamak ve duvarlara harfler kazınmış olmasıdır. Bu harflerin niçin kazınmış olduğu ile ilgili değişik rivayetler bulunmaktadır.

Apollon Tapınağı Nerededir?

Apollon Tapınağı, Batı Anadolu kıyılarındaki en etkileyici anıt olarak kabul edilmekte olup Aydın’ın bir ilçesi olan Didim’in girişinde Yenihisar Köyü’nde yer almaktadır. Tapınak Altınkum Plajının da bulunduğu yol üzerinde yer almaktadır. Didim’in kuzey yönünde kalan Apollon Tapınağı ile Didim Otogarı arasında yaklaşık 3 km uzaklık bulunmaktadır. Tapınağın Altınkum Plajına uzaklığı ise 4 km’dir.

Apollon Tapınağına Nasıl Gidilir?

Apollon Tapınağı’na gitmek için Didim Yenihisar’a özel aracınızla ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla yolculuk ediyorsanız Didim’e vardıktan sonra Yenihisar tabelasını izleyerek yola devam etmeniz gerekir. Tapınağa yakın bir noktada aracınızı otoparka bırakmanız ve tarihi bölgeye yürüyerek giriş yapmanız istenmektedir. Toplu taşıma araçlarını tercih ediyorsanız, Didim’in kuzeyindeki Tapınağa gitmek üzere şehir merkezi ve terminalden hareket eden Yenihisar dolmuşlarına binebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019