Avanos Gezi Rehberi

Mazisi milattan önce 2000’li yıllara kadar gitmekte olan Nevşehir pek çok turistik ilçeye ev sahipliği yapıyor. Yerli yabancı her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan Avanos bu ilçelerden birisi. Doğal dokusuyla, peri bacalarıyla, otantik havası ile dikkat çekmekte olan Avanos aynı zamanda çömlek işçiliği ile de ön plana çıkıyor. Avanos'ta yer alan pek çok çömlek atölyesinde çömlek yapma fırsatına da erişebiliyorsunuz.

Avanos'ta Çömlek Yapımı

En az Avanos tarihi kadar eski olan çömlek yapımı Hititliler zamanına kadar uzanıyor. Avanos’tan geçmekte olan Kızılırmak'ın bırakmış olduğu tüflü toprak sayesinde kırmızı ve canlı renklerde çömlek yapımı gerçekleştirebiliyor. Geçmişte daha çok kullanmak için yapılan çömlek Osmanlı zamanında at ve eşekler ile beraber çevre illerde ve ilçelerde pazarlanabilirmiş.

Günümüzde özellikle yabancı turistler tarafından ülkemizde en çok ziyaret edilen yerlerin başında Avanos geliyor. Peri bacaları ile ünlü olan Avanos’taki çömlek dükkânlarının birçoğu da artık tarihi eserlerin içerisinde hizmet veriyor. Yeraltı müzesi tarzında hizmet vermekte olan çömlek dükkânlarına uğradığınızda yapılmış olan yüzlerce farklı çömlek figürünü bulabiliyorsunuz. Su testisinden yemek pişirme kabına kadar hem kullanışlı hem de dekoratif anlamda çömleklere burada erişebilirsiniz.

Bunların tamamına Avanos'ta erişim sağlamakla beraber Avanos’taki çömlek yapımının en dikkat çekici olan tarafı sizin de bu işin bir parçası olabilmeniz. Pek çok çömlek dükkânına giriş yaptığınızda atölyelerde veya Yeraltı Çarşısı'nda çömlek yapabiliyorsunuz. Çömlekler seri olarak üretilebildiği gibi özellikle turistlerin ilgi göstermiş olduğu çömlek çarkı size de kullandırılabiliyor.

Böylece çömlek şarkının başına geçerek çömleğinize şekil vermeye çalışabilirsiniz. Ancak şunu da hatırlatmakta yarar var ki ilk başta göründüğü kadar kolay bir iş değil. Çömleğe şekil verdikten sonra çömlek zırhlama, kurutma, pişirme aşamalarına geçiriliyor. Hatta bazı çömleklerde süsleme ve boyama gibi opsiyonlar da devreye sokuluyor. Tabii ki sizin bu kadar vaktiniz olmadığından dolayı çömlek dükkânları raflarını süsleyen birbirinden güzel eserleri uygun fiyatlara Avanos'ta satın alabilirsiniz.

Avanos Nerededir?

Avanos'ta çömlek yapabileceğiniz bütün atölyeler, dükkânlar ve yeraltı çarşısı Avanos'un merkezinde yer almaktadır. Böylece konakladığınız otelden kolaylıkla çömlek yapımı atölyelerine yürüyerek bile geçebilirsiniz.

Avanos’a Nasıl Gidilir?

Avanos Nevşehir’e 18 kilometre mesafede yer almaktadır. Nevşehir'den her gün kalkan dolmuşlarla ve otobüslerle Avanos’a 25 dakika içerisinde erişim sağlayabilirsiniz. Kayseri'den gitmek istediğinizde ise mesafe sadece 64 kilometre olduğundan dolayı kendi aracınızla veya toplu taşıma araçları ile erişim sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019