Bafa Gölü Milli Parkı Gezi Rehberi

Çam ve zeytin ağaçlarının süslediği el değmemiş bir doğa harikası ile birlikte muhteşem bir göl manzarasına şahit olmak, adacıklarını, içerisinde bulunan hayvan türlerini tanımak isterseniz Bafa Gölü Milli Parkı, ülkemiz sınırları içerisindeki gezilip görülecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Bafa Gölü Milli Parkı

Ege’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Ege Denizi kıyısında bir koy olarak varlığını sürdürürken Büyük Menderes Nehri’nin alüvyonları ile göle dönüşmüştür. İçerisinde birçok adacık yer almaktadır. Bu adacıkların en önemlileri olarak İkiz Ada, Hayalet Ada ve Menci Adası gösterilmektedir. Tarihi 2000 yıl öncesine dayandırılan Bafa civarında arkeolojik kalıntılara da rastlamak mümkündür. Milli Park sınırları içerisinde nadir görülebilen cüce karabatak, tepeli pelikan ve deniz kartalı gibi kuşları gözlemleyebilir, yabani hayvanlarla karşılaşabilir, gölde tekne turlarına katılabilir, balık tutabilir ya da yüzebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir ve bu arada bitkileri inceleyebilir ve doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Beşparmak Dağında kamp ve trekking yapabilirsiniz. Göl kıyısından itibaren yükselen bu dağlarda kaya resimleri, mağara freskleri, manastırlar ve kale bulunmaktadır.

Bafa Gölü Milli Parkı Nerededir?

Bafa Gölü Muğla ve Aydın olmak üzere iki ilin sınırlarını kapsamaktadır. Kitle turizminden etkilenmemiş olmakla birlikte Bafa Gölü Milli Parkı, Kuşadası, Bodrum ve Didim gibi merkezlere yakın olmanın avantajına sahiptir. Bafa Gölünün batı tarafında Balat Köyü ve Akköy ile Priene ve Milet antik kentleri yer almaktadır. İzmir Bodrum yolu üzerinde bulunan Bafa’nın Bodrum’a uzaklığı 40 dakika civarındadır. Bafa Gölü Milli Parkı’nın Söke’ye uzaklığı ise 40 km’dir.

Bafa Gölü Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Bafa Gölü Milli Parkına ulaşmak için Didim’den sık aralıklarla hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz. Özel aracınız varsa, Didim merkeze ulaştıktan sonra Cumhuriyet Caddesi üzerinden Aydın Didim yolunu takip ederek Milas Söke yolundan sağa döndükten sonra Milli Parka ulaşmış olacaksınız. Bodrum’a hava yolu ile gelerek Milas ya da Söke garajından minibüse binerek Bafa’ya gitmeyi de tercih edebilirsiniz. İzmir ve İstanbul’dan Bodrum’a giden ve Söke güzergâhını kullanan otobüsler de Bafa’dan geçmektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. firmatis.com | 2019